free webpage hit counter

آیا چین در روند صعودی اخیر بیت کوین دست داشته است؟

طی سه ماه گذشته، قیمت بیت کوین از ۳,۹۱۱ به ۸,۶۵۰ دلار رسیده است که نشان‌دهنده یک حرکت قوی با افزایش قابل توجه در حجم معاملات است. به گزارش سی‌سی‌ان، در هفته‌های اخیر، علاقه به جستجوی عبارت بیت کوین در بایدو (Baidu)، موتور جستجوی چینی، نسبت به سال ۲۰۱۸ به طرز قابل توجهی افزایش یافته است. این موضوع به طور بالقوه افزایش تقاضای سرمایه‌گذاران خرد نسبت به این دارایی را نشان می‌دهد.

بر اساس گفته سا شیائو (Sa Xiao)، عضو انجمن قانون‌پژوهان بانک مرکزی چین، مالکیت و یا نگهداری بیت کوین در چین غیرقانونی نیست.

طبق گزارش ‌سی‌ان‌لجر (CnLedger)، یکی از منابع شناخته‌شده اخبار مربوط به ارزهای دیجیتال واقع در چین و به گفته سا شیائو، عضو انجمن قانون‌پژوهان بانک چین که خبرگزاری دِ بِیجینگ نیوز (The Beijing News) نیز به آن اشاره کرد:

با این که خرید و فروش بیت کوین و فعالیت صرافی‌های ارز دیجیتال همچنان ممنوع است و دولت اقدامات مختلفی را برای محدود کردن امکان معامله انجام داده است، گزارش‌های محلی حاکی از آن است که افراد محدودیت‌های اعمال شده برای خریدوفروش در صرافی‌های فرابورس و یا صرافی‌های بین‌المللی که از تتر استفاده می‌کنند را دور زده‌اند.

از آن‌جا که تعارضات و جنگ تجاری بین چین و ایالات متحده، با اعمال تعرفه‌های اضافی و اقدامات تلافی‌جویانه دو کشور تشدید شده است، علاقه و تمایل به بیت کوین در چین رو به افزایش است.

آیا چین در روند صعودی اخیر بیت کوین دست داشته است؟

هر چند، الکس کروگر (Alex Kruger)، تحلیلگر بازار جهانی باور دارد که ممکن است هم‌زمانی افزایش تمایل به بیت کوین و پیامدهای مذاکرات تجاری، یک پدیده تصادفی باشد.

او در این باره اظهار داشت:

در اوایل ماه جاری، دیار (Diar)، یک نشریه سازمانی هفتگی و پلتفرم برگزیده داده که بر روی بازار ارز دیجیتال تمرکز دارد، در گزارش خود نشان داد که تراکنش‌های درون زنجیره‌ای در پروتکل بلاک چین تتر در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ در چین افزایش یافته است.

آیا چین در روند صعودی اخیر بیت کوین دست داشته است؟

از ماه آوریل تا ژوئن، چین ۶۲ درصد از تراکنش‌های بلاک چین تتر را به خود اختصاص داد و به نسبت، حجم آن از مناطق دیگر کاهش یافته است.

داده‌های درون زنجیره‌ای نشان می‌دهد که حرکات تتر در حال رسیدن به بیشترین میزان خود در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ است، در حالی که بر روی تقویم هنوز یک ماه از این بازه زمانی باقی مانده است.

با این حال، آن چه که بیشتر اهمیت دارد این است که حجم ورودی و خروجی از صرافی‌های چینی نسبت به بازارهای تجاری غربی و جهانی بسیار بیشتر است و بیش از نیمی از ارزش کل تراکنش‌ها از سوی چین است.

با توجه به این که تایید شده است، ۹۵ درصد حجم معاملات در بازار مبادله جهانی ارز دیجیتال ساختگی و مصنوعی است، بر مبنای حجم قابل تایید بازار آتی و صرافی‌های قانون‌‌گذاری شده، اکثریت قاطع حجم معاملات، مربوط به ارز غالب بازار یعنی بیت کوین است.

شاید واقعیت باورناپذیری باشد که حرکت صعودی بازار ارزهای دیجیتال از سوی چین اتفاق افتاده است؛ اما داده‌ها حاکی از آن هستند که چین تنها یکی از چندین عامل تسریع‌بخش در روند صعودی بیت کوین بوده است.

مطالب مرتبط